Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı


Bir ülkenin teknolojik açıdan kendine yeterliliğinin en temel unsuru yetişmiş insan kapasitesidir. T3 bu inançla yola çıkarak, Türkiye’nin yetişmiş insan kapasitesini artırmaya yönelik çalışmalar gerçekleştirmektedir.

Türkiye’nin, daha iyi bir dünya adına savunduğu tezleri daha gür seslendirebilmek, ekonomisini güçlendirmek ve her alanda bağımsız olabilmek için milli teknoloji hamlesini gerçekleştirmesinin kaçınılmaz olduğuna inanan bir grup genç girişimci ve genç profesyoneliz.

Ülkemizin teknoloji alanında yetişmiş insan kapasitesini artırmaya yönelik çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Teknoloji üreten bir Türkiye hedefiyle katma değer oluşturacak başarılı teknoloji girişimlerinin hayata geçmesine destek olmayı amaçlıyoruz.

www.turkiyeteknolojitakimi.org

T3 Girişim Merkezi

T3 Girişim Merkezi, teknoloji üreten bir Türkiye hedefiyle yola çıkan Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı tarafından teknoloji girişimlerini desteklemek amacıyla kurulmuştur. T3 Girişim Merkezi'nin hedefleri:

 • Ülke için kritik öneme sahip teknoloji alanlarının belirlenmesini ve girişimlerin bu alanlara yönlenmesini sağlamak
 • Yerli sermaye sahiplerini teknoloji yatırımcısına dönüştürmek
 • Girişimleri yatırımcılarla buluşturmak
 • Girişimlere bilgi, tecrübe ve bağlantılarla değer katmak
 • Girişimcilerin fikirlerini hayata geçirebilmeleri için gerekli imkan ve altyapıyı sağlamak

İstanbul'un Teknoloji Merkezi

Üsküdar Bilim Merkezi içerisinde kurulan T3 Girişim Merkezi  1850m2 alanda açık ve kapalı ofis alanları ile 20'den fazla girişime ev sahipliği yapabilecek kapasitede. Merkez bünyesinde yer alan girişim atölyesi, toplantı ve seminer odaları, konferans salonu gibi altyapı imkanları ile yüksek teknoloji girişimlerinin merkezi konumunda.

Girişim Atölyesi

Merkezin girişimcilere sunduğu en önemli altyapı imkanlarından biri de Girişimi Atölyesi. Özellikle donanım geliştirme üzerine çalışacak girişimler için tasarlanan atölyede 3d yazıcıdan frezeye, cnc lazer tezgahtan elektronik test ünitelerine pek çok prototipleme ekipmanı yer alıyor.

Destekçilerimiz

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı‘nın teknoloji üreten bir nesil yetiştirme misyonunda yanında yer alan destekçilerimize teşekkür ediyoruz.

 • Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı’nı tanıyabilir miyim?
 • T3 Vakfı’nın faaliyetleri alanları nelerdir?
 • Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı kimler tarafından kurulmuştur?
 • Millî teknoloji hamlesi ifadesini sıklıkla kullanıyorsunuz. Millî teknoloji hamlesi ile ne kastediyorsunuz?
 • Çalışmalarınızda ilgileniyorum, nasıl üye olabilirim?
 • Girişimcilerinize yönelik proje ve destekleriniz nelerdir?
 • Destekleyeceğiniz girişimcileri ve fikirleri hangi kriterlere göre belirliyorsunuz?
 • Girişimcileri desteklemeye yönelik finansal kaynaklarınızı nasıl sağlıyorsunuz?
 • Ofisinizde sizi ziyaret edip projemi sunabilir miyim?
 • İş fikrim var ama bunu yapacak takımım yok bana iş fikrini geliştirecek takımı sağlayabilir misiniz?
 • Program Seçim Süreciniz nasıl işliyor?
 • Vakıf çalışmaları finansal olarak kimler tarafından desteklenmektedir?
Türkiye Teknoloji Takımı, kısaca T3 Vakfı, 2016 yılında kurulmuş, Türkiye’nin Tam Bağımsız Milli Teknoloji hedefi için çeşitli çalışmalar yapan bir grup gencin kurduğu bir vakıftır.
Vakfın birinci faaliyet alanını ortaokul, lise ve üniversite gençlerine yönelik teknik eğitimler ve atölye çalışmaları ile proje yarışmalarına yönelik takımların kurulması ve desteklenmesi oluşturmaktadır. İkinci faaliyet alanını ise, teknoloji girişimlerine kuluçka ve hızlandırma merkezlerinde teknik ve lojistik destekler sunulması, girişim yatırım fonları yoluyla sermaye destekleri sağlanmasına yönelik faaliyetler oluşturmaktadır.
Vakfımız; Türkiye’nin, daha iyi bir dünya adına savunduğu tezleri daha gür seslendirebilmek, ekonomisini güçlendirmek ve her alanda bağımsız olabilmek için milli teknoloji hamlesini gerçekleştirmesinin kaçınılmaz olduğuna inanan genç girişimciler ve genç profesyoneller tarafından kurulmuştur.
Türkiye için yüksek teknoloji ürünlerini milli ve özgün olarak üretmek, ekonomik kalkınma ve bağımsızlık adına olmazsa olmaz bir zorunluluktur. Milli teknoloji hamlesi, ülkemizin yüksek teknoloji ürünlerini milli ve özgün olarak üretebilecek insan ve altyapı kapasitesinin geliştirilmesi sürecidir. Bu sürecin anahtarı ise toplumun bütün katmanlarını içine alan, eğitimden iş dünyasına birçok alanı kapsayan bir kültürel dönüşümdür.
http://turkiyeteknolojitakimi.org web sitemizin iletişim bölümünde üyelik formunu doldurduğunuz takdirde, ilgili yetkililer sizinle iletişime geçecektir.
Girişimlere yönelik desteklerimizi 1001 Teknoloji Girişimi projemiz kapsamında veriyoruz. Erken aşama teknoloji girişimlerine yönelik altı süreli hızlandırma programımızda girişimlere, yatırım desteği, ofis alanı, girişim atölyesi, uzman desteği, eğitim, usta (mentor) desteği sunarken, yatırımcı ağımız ve kurumsal firma kümelenmesi sayesinde girişimleri potansiyel yatırımcı ve müşterilerle bir araya getiriyoruz.
Girişimlerin ülkemizin rekabet gücünü artıracak kritik önemdeki alanlarda teknoloji ile katma değer oluşturması birinci öncelimiz. Öte yandan bu girişimlerin teknolojik gelişimde paradigma dönüşümü olan alanlarda kıvılcım oluşturulmasını hedefliyoruz. Stratejik açıdan ülkemizde geliştirilmesi önem arz eden sistem/ alt sistem çözümlerinin özgün tasarım kabiliyeti ile tasarımdan ürüne geçiş aşamasına kadar sahiplenilmesine önem veriyoruz. Ayağı yere basan fikirlerin mevcut deneyimlerden beslendiğine inandığımız için, girişimlerin vizyon sahibi kurumlarla birlikte teknoloji kümelenmesi oluşturabilmesini istiyoruz. Bunların yanında, iyi bir girişimin kendine inanan gayretli kişilerden oluştuğunu biliyoruz, bu yüzden takıma çok önem veriyoruz.
Vakıf olarak hedeflerimizden biri de yerli sermayedarı teknoloji yatırımcısına dönüştürmek. Hali hazırda daha güvenli yatırım araçlarını tercih eden sermaye sahiplerini millî teknoloji hamlesini gerçekleştirmek için millî teknoloji girişimlerine yatırım yapmaya davet ediyoruz. Bu sayede oluşturulan yatırımcı ağımız ve girişim sermayesi fonu ile de girişimlerimizi destekliyoruz.
Başvuran girişimciler arasından kısa listeye kalıp seçim gününe davet edilen girişimcilerin projelerini dinliyoruz. Herkesi dinlemek istesek de seçim günleri dışında girişimci sunumlarını ne yazık ki kabul edemiyoruz.
Takım bizim için değerlendirme kriterlerinden en önemlisidir ve takım oluşturma konusunda bir desteğimiz bulunmamaktadır. Desteklerimiz arasında bulunan “Teknik Uzman” desteği ürününüzü sizin adınıza geliştirmek için değil takıldığınız konularda yardımcı olmak için bulunmaktadır.
Altı aylık hızlandırma programı başvuru sürecimiz 2 ay sürmektedir. T3 Girişim Merkezi programlarına internet üzerinden başvurular kabul edilir. Tüm başvurular ilgili teknoloji alanında uzman kişiler, kamu ve özel sektör temsilcileri ve yatırımcıları içeren bir kurul tarafından değerlendirilerek kısa liste girişimleri belirlenir. Kısa liste girişimleri iş fikirlerini sunmak üzere Seçim Günü’ne davet edilir. Sunumlar sonrasında programa seçilen girişimler için altı aylık hızlandırma programı maratonu başlar!
Vakıf, kurucularının yaptığı bireysel bağışlarla kurulmuştur. Vakıf yürüttüğü spesifik projeler özelinde, bu projeleri desteklemek isteyen kurumlardan sponsorluk almaktadır. Vakfın işbirliği yaptığı kuruluşlarla ilgili daha detaylı bilgilere destekçilerimiz kısmından ulaşabilirsiniz.